| Manufacturer Part Number: | 1N981A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N981A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N981A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 230 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N981A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N981A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N981A is new and unused, you can buy 1N981A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N981A.
| GCM216R71H152KA37D | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM216R71H152KA37D.pdf | |
| CBR08C470G1GAC | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C470G1GAC.pdf | |
| EBC25DKMD | CONN EDGECARD 50POS .100" | EBC25DKMD.pdf | |
| S0603-82NF1D | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 570 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-82NF1D.pdf | |
| C503B-ACS-CY0Z0342-030 | Amber 590nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial | C503B-ACS-CY0Z0342-030.pdf | |
| VE-2NL-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-2NL-IX-S.pdf | |
| RBB95DHRT | CONN CARD EXTEND 190POS .050" | RBB95DHRT.pdf | |
| CA3102E22-19PXB | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3102E22-19PXB.pdf | |
| TV07DZ-17-8PC | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DZ-17-8PC.pdf | |
| 97-3107B22-14PW-940 | AB 19C 19#16 PIN PLUG | 97-3107B22-14PW-940.pdf | |
| FCE17E09PB24B | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09PB24B.pdf | |
| RG3216N-5600-C-T5 | RES SMD 560 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216N-5600-C-T5.pdf | |
| MFR-25FRF52-845K | RES 845K OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-845K.pdf |