| Manufacturer Part Number: | 1N979A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N979A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N979A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N979A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N979A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N979A is new and unused, you can buy 1N979A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N979A.
| MSMBJ33CAE3 | TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA | MSMBJ33CAE3.pdf | |
| JBC40HEYS | FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P | JBC40HEYS.pdf | |
| LQP03HQ11NH02D | 11nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 500 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | LQP03HQ11NH02D.pdf | |
| MAX4580CAE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 1.25 Ohm 16-SSOP | MAX4580CAE+.pdf | |
| THS4500IDGNR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4500IDGNR.pdf | |
| MS3474L2041PWL | 41 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3474L2041PWL.pdf | |
| 316-83-163-41-009101 | 63 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-163-41-009101.pdf | |
| 1969591-4 | HSG,REC,PANEL MOUNT,GWT,SINGLE R | 1969591-4.pdf | |
| 430001-04-0 | 4 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430001-04-0.pdf | |
| VD11315000J0G | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VD11315000J0G.pdf | |
| PE0603FRF070R005L | RES SMD 0.005 OHM 1% 1/10W 0603 | PE0603FRF070R005L.pdf | |
| RNF14DTD100K | RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTD100K.pdf |