| Manufacturer Part Number: | 1N978A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N978A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N978A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 125 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N978A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N978A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N978A is new and unused, you can buy 1N978A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N978A.
| BFC237663563 | 0.056µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | BFC237663563.pdf | |
| LELBXB1-35187-100-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LELBXB1-35187-100-V.pdf | |
| 170M7078 | FUSE SQUARE 1KA 690VAC | 170M7078.pdf | |
| 0034.3424 | FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG | 0034.3424.pdf | |
| 10120128-H0C-80DLF | 4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK | 10120128-H0C-80DLF.pdf | |
| VE-2WZ-IW | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-2WZ-IW.pdf | |
| TV06DT-15-19A | TV 19C 19#20 PIN PLUG | TV06DT-15-19A.pdf | |
| 205729-1 | 9 Position Hinged Backshell Connector Black 45°, 180° Unshielded | 205729-1.pdf | |
| AT0603BRD07165KL | RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD07165KL.pdf | |
| RG3216V-8061-P-T1 | RES SMD 8.06KOHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216V-8061-P-T1.pdf | |
| 40J680E | RES 680 OHM 10W 5% AXIAL | 40J680E.pdf | |
| FKN2WSJR-73-18R | RES 18 OHM 2W 5% AXIAL | FKN2WSJR-73-18R.pdf | |
| RN55D2152FRE6 | RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D2152FRE6.pdf |