| Manufacturer Part Number: | 1N977B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N977B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N977B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 105 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N977B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N977B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N977B_T50A is new and unused, you can buy 1N977B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N977B_T50A.
| T95X685M020CZAL | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 2910 (7227 Metric) 1.5 Ohm 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) | T95X685M020CZAL.pdf | |
| AXS-3225-02-01 | SOCKET 2PAD 3.2X2.5 CRYSTAL | AXS-3225-02-01.pdf | |
| D50K5R6E | RESISTOR POWER ADJ 5.6 OHM 50W | D50K5R6E.pdf | |
| V375B36E300BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W | V375B36E300BN3.pdf | |
| VI-B63-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VI-B63-CV-F1.pdf | |
| VE-JNN-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VE-JNN-IX-S.pdf | |
| ADP1829-EVALZ | ADP1829 - DC/DC, Step Down 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ADP1829-EVALZ.pdf | |
| KJA6T25F4PN | 56 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJA6T25F4PN.pdf | |
| 1651450000 | HDC-C-HE-SM 2.5 GLD 100/PK | 1651450000.pdf | |
| 6605473-9 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T, AutoMDIX | 6605473-9.pdf | |
| 4-2103177-2 | 2 Position Rectangular Housing Connector Plug 0.409" (10.40mm) | 4-2103177-2.pdf | |
| 49039REDSP | DEKAFIX 6.0 RED SPEC PRT | 49039REDSP.pdf | |
| LAM2SA300-56-3 | Terminal Connector Rectangular Lug, Grounding 300 MCM (kcmil)-6 AWG 5/16 Stud | LAM2SA300-56-3.pdf | |
| 9T12062A20R5CAHFT | RES SMD 20.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A20R5CAHFT.pdf | |
| RTO020FR1000JTE3 | RES 0.1 OHM 20W 5% TO220 | RTO020FR1000JTE3.pdf |