| Manufacturer Part Number: | 1N975A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N975A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N975A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N975A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N975A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N975A is new and unused, you can buy 1N975A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N975A.
| CWR26KC106MCGB | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2711 (6728 Metric) 350 mOhm 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) | CWR26KC106MCGB.pdf | |
| MPC8548PXAQGB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548PXAQGB.pdf | |
| REC10-2405SRWZ/H2/A/M/SMD | CONV DC/DC 10W 24VIN 05VOUT | REC10-2405SRWZ/H2/A/M/SMD.pdf | |
| VI-24Z-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-24Z-EX-F3.pdf | |
| V375B5T150BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | V375B5T150BS3.pdf | |
| RMCF0603JT91K0 | RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0603 | RMCF0603JT91K0.pdf | |
| 0009016041 | 4 Position Card Edge Connector Housing Natural 0.156" (3.96mm) Free Hanging (In-Line) | 0009016041.pdf | |
| FUR.2B.316.CLAD82 | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FUR.2B.316.CLAD82.pdf | |
| TV07RW-17-26B | TV 26C 26#20 SKT J/N RECP | TV07RW-17-26B.pdf | |
| MS27468T15B97B | 12 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15B97B.pdf | |
| RCL04064R30JNEA | RES SMD 4.3 OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL04064R30JNEA.pdf | |
| Y1624499R000T0R | RES SMD 499 OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y1624499R000T0R.pdf | |
| CRCW0805332KFKTA | RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805332KFKTA.pdf | |
| RN65D1101FRSL | RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D1101FRSL.pdf |