| Manufacturer Part Number: | 1N967A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N967A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N967A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 21 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N967A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N967A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N967A is new and unused, you can buy 1N967A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N967A.
| B43504B5107M87 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5107M87.pdf | |
| E32D350HPB473MC67M | 47000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.4 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HPB473MC67M.pdf | |
| EET-ED2E331BA | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 452 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E331BA.pdf | |
| MKP385291085JDM2B0 | 9100pF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | MKP385291085JDM2B0.pdf | |
| 2026-35-CB | GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE | 2026-35-CB.pdf | |
| 0385401509 | CONN RCPT 9POS PNL MNT SLDR | 0385401509.pdf | |
| SIT3807AI-D3-33EG-40.00000Y | OSC XO 3.3V 40MHZ OE | SIT3807AI-D3-33EG-40.00000Y.pdf | |
| FQA6N90 | MOSFET N-CH 900V 6.4A TO-3P | FQA6N90.pdf | |
| 8N4DV85AC-0144CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0144CDI8.pdf | |
| LTC4217HFE#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 1 Channel General Purpose 20-TSSOP-EP | LTC4217HFE#TRPBF.pdf | |
| VI-21D-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-21D-EX-F4.pdf | |
| 97-3107A20-23S-940 | AB 2C 2#8 SKT PLUG | 97-3107A20-23S-940.pdf | |
| CRCW1210140KFKTA | RES SMD 140K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW1210140KFKTA.pdf | |
| ERA-3ARB7871V | RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 | ERA-3ARB7871V.pdf |