| Manufacturer Part Number: | 1N960B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N960B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N960B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 6.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N960B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N960B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N960B_T50A is new and unused, you can buy 1N960B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N960B_T50A.
| RPER71H391K2P1A03B | 390pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RPER71H391K2P1A03B.pdf | |
| MKP385220085JCI2B0 | 2000pF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP385220085JCI2B0.pdf | |
| SMBG150A-E3/5B | TVS DIODE 150VWM 243VC SMB | SMBG150A-E3/5B.pdf | |
| EP3C55U484C6N | IC FPGA 327 I/O 484UBGA | EP3C55U484C6N.pdf | |
| LTC2051IMS8#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC2051IMS8#TRPBF.pdf | |
| MKS3PN-5 AC240 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 240VAC Coil Socketable | MKS3PN-5 AC240.pdf | |
| RR1220Q-19R6-D-M | RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220Q-19R6-D-M.pdf | |
| 1460325 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M32 | 1460325.pdf | |
| TC164-FR-07499KL | RES ARRAY 4 RES 499K OHM 1206 | TC164-FR-07499KL.pdf |