| Manufacturer Part Number: | 1N957A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N957A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N957A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 5.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N957A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N957A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N957A is new and unused, you can buy 1N957A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N957A.
| VJ0603D2R2CLCAJ | 2.2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R2CLCAJ.pdf | |
| SIT8008ACF8-30E | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3V 4.5mA Enable/Disable | SIT8008ACF8-30E.pdf | |
| S0603-22NG2D | 22nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 220 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-22NG2D.pdf | |
| 8N3QV01KG-0061CDI | VCXO IC 693.483MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0061CDI.pdf | |
| PIC24EP256GP204-H/PT | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24EP256GP204-H/PT.pdf | |
| CAT809TSDI-T3 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | CAT809TSDI-T3.pdf | |
| WP934MD/2YD | LED Circuit Board Indicator 2 High Yellow (x 2) Diffused, Tinted 2.1V 30mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | WP934MD/2YD.pdf | |
| PT05A14-15P-023 | PT 15C 1#16,14#20 PIN PLUG | PT05A14-15P-023.pdf | |
| CA3100R28-12PB | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100R28-12PB.pdf | |
| HLW6S-2A7HLF | 6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole | HLW6S-2A7HLF.pdf | |
| TSW-115-05-T-S | 15 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-115-05-T-S.pdf | |
| A-TB381-VK20 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole | A-TB381-VK20.pdf | |
| OSTHG134080 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.400" (10.16mm) Through Hole | OSTHG134080.pdf |