| Manufacturer Part Number: | 1N936A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9289 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9V 500mW Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N936A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N936A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N935B-1 thru 1N938B-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N936A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N936A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N936A is new and unused, you can buy 1N936A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N936A.
| CWR26HC336KBFA\TR | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HC336KBFA\TR.pdf | |
| SMCG51CA-HR | TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCG | SMCG51CA-HR.pdf | |
| EEM06DSEF-S13 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | EEM06DSEF-S13.pdf | |
| ECA18DTBH | CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD | ECA18DTBH.pdf | |
| ESA32DTKN | CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD | ESA32DTKN.pdf | |
| CY7C1381KV33-100BZXI | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 165BGA | CY7C1381KV33-100BZXI.pdf | |
| SSR-90-W65S-R11-M3101 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-90 White, Cool Starboard | SSR-90-W65S-R11-M3101.pdf | |
| 3266Z-1-503LF | 50k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3266Z-1-503LF.pdf | |
| D38999/24FH35SE | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FH35SE.pdf | |
| 770272-1 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.250" (6.35mm) Through Hole Tin | 770272-1.pdf | |
| 814-22-066-30-008101 | 66 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 814-22-066-30-008101.pdf | |
| 1864280000 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1864280000.pdf | |
| M55342E02B2B52RT5 | RES SMD 2.52K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342E02B2B52RT5.pdf |