| Manufacturer Part Number: | 1N914B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N914B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N914B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N914B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N914B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N914B_T50A is new and unused, you can buy 1N914B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N914B_T50A.
| 380LQ271M450K022 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ271M450K022.pdf | |
| 229-2-23803-31 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 229-2-23803-31.pdf | |
| P6KE550CA | TVS DIODE 468VWM 760VC DO204AC | P6KE550CA.pdf | |
| 416F38013CDT | 38MHz ±10ppm Crystal 18pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F38013CDT.pdf | |
| SIT8008AI-23-33S-4.294400E | OSC XO 3.3V 4.2944MHZ ST | SIT8008AI-23-33S-4.294400E.pdf | |
| 8N3DV85LC-0128CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0128CDI8.pdf | |
| ACC55DPRI | CONN EDGECARD 110POS .100" | ACC55DPRI.pdf | |
| 2170747-4 | CAGE ASSY, 1X4, QSFP28, SPRING, | 2170747-4.pdf | |
| 0014564180 | 18 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 24 AWG | 0014564180.pdf | |
| 5-147291-5 | 3 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 5-147291-5.pdf | |
| 801-43-054-10-003000 | 54 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-054-10-003000.pdf | |
| DF57H-5S-1.2C | 5 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.047" (1.20mm) | DF57H-5S-1.2C.pdf | |
| 1-1546209-0 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1-1546209-0.pdf | |
| 9T06031A24R9FBHFT | RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A24R9FBHFT.pdf |