| Manufacturer Part Number: | 1N825A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N825A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N825A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N821(UR)-1 thru 1N829A(UR)-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N825A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N825A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N825A is new and unused, you can buy 1N825A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N825A.
| URS1H3R3MDD1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H3R3MDD1TA.pdf | |
| C0805C682K3RACTU | 6800pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C682K3RACTU.pdf | |
| 2225GC332KAT9A | 3300pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225GC332KAT9A.pdf | |
| LELK1-1REC4-32465-60 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-1REC4-32465-60.pdf | |
| 47-100011 | CONN PWR-OUT RT ANGLE MICROTCA | 47-100011.pdf | |
| SG-210STF 3.5795ML | 3.5795MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.6 V ~ 3.6 V 1.8mA Standby (Power Down) | SG-210STF 3.5795ML.pdf | |
| HZ1206E152R-10 | 950 Ohm Impedance Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) Surface Mount 500mA 1 Lines 300 mOhm Max DCR -40°C ~ 125°C | HZ1206E152R-10.pdf | |
| MAX4399CTK+T | IC SW A/V SCART CON 68-TQFN | MAX4399CTK+T.pdf | |
| CD74HCT21MT | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | CD74HCT21MT.pdf | |
| MIC5308-1.2YD6-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA TSOT-23-6 | MIC5308-1.2YD6-TR.pdf | |
| V48A3V3E264BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V48A3V3E264BF2.pdf | |
| ACC60DTMN-S189 | CONN EDGECARD 120POS .100" | ACC60DTMN-S189.pdf | |
| AIB2-18-4SS | GT 4C 4#16 SKT RECP BOX | AIB2-18-4SS.pdf | |
| CWR-181-37-0003 | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | CWR-181-37-0003.pdf | |
| 110-83-318-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | 110-83-318-41-001101.pdf |