| Manufacturer Part Number: | 1N823A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N823A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N823A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N821(UR)-1 thru 1N829A(UR)-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N823A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N823A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N823A is new and unused, you can buy 1N823A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N823A.
| 0LECBYCSX | FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE | 0LECBYCSX.pdf | |
| CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD | 160MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Through Hole 3.3V 25mA Standby (Power Down) | CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD.pdf | |
| LTC2157IUP-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2157IUP-12#PBF.pdf | |
| IDT70P3517S250RM | IC SRAM 9MBIT 250MHZ 576FCBGA | IDT70P3517S250RM.pdf | |
| 2211133203 | CAP PMI ASSEMBLY | 2211133203.pdf | |
| ULS-3.3/8-D48NM-C | DC/DC CONVERT 3.3V 8A | ULS-3.3/8-D48NM-C.pdf | |
| AIB6TC40-56SS | GT 85C 85#16 SKT PLUG RTANG | AIB6TC40-56SS.pdf | |
| D38999/26WB98PA-LC | 6 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WB98PA-LC.pdf | |
| VN01 016 0002 1 | Pin Contact Silver Crimp 16-20 AWG Stamped | VN01 016 0002 1.pdf | |
| RG1005P-5231-B-T5 | RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-5231-B-T5.pdf | |
| 9T12062A2322CAHFT | RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A2322CAHFT.pdf | |
| RNF18FTD1R21 | RES 1.21 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNF18FTD1R21.pdf | |
| WW1FT9R09 | RES 9.09 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT9R09.pdf |