| Manufacturer Part Number: | 1N759A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N759A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N759A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N759A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N759A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N759A TR is new and unused, you can buy 1N759A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N759A TR.
| K822M15X7RK53L2 | 8200pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K822M15X7RK53L2.pdf | |
| CDS5EC390JO3 | MICA | CDS5EC390JO3.pdf | |
| LMLB1-1RLS4-52-50.0-1-91-V | CIR BRKR MAG-HYDR 50A LEVER | LMLB1-1RLS4-52-50.0-1-91-V.pdf | |
| 10104999-B0E-70DLF | XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK | 10104999-B0E-70DLF.pdf | |
| MMSZ4716-G3-08 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4716-G3-08.pdf | |
| ULQ2003AQDRQ1 | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO | ULQ2003AQDRQ1.pdf | |
| SRP4012TA-1R2M | 1.2µH Shielded Wirewound Inductor 3.5A 56 mOhm Max 2-SMD | SRP4012TA-1R2M.pdf | |
| MB91F526DWBPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB91F526DWBPMC-GSE2.pdf | |
| XPLAWT-00-0000-000BV4053 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Cool 6000K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-00-0000-000BV4053.pdf | |
| CRCW040212K7FKED | RES SMD 12.7K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW040212K7FKED.pdf | |
| MS3102R36-7S | 47 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102R36-7S.pdf | |
| RT0805WRD073K74L | RES SMD 3.74KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRD073K74L.pdf | |
| RT1206WRD0790R9L | RES SMD 90.9 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRD0790R9L.pdf |