| Manufacturer Part Number: | 1N757A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N757A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N757A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N757A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N757A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N757A_T50A is new and unused, you can buy 1N757A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N757A_T50A.
| B43231C5337M | 330µF Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C5337M.pdf | |
| 0402ZG333ZAT2A | 0.033µF 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0402ZG333ZAT2A.pdf | |
| VJ0603D150GLCAP | 15pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D150GLCAP.pdf | |
| ESA10DTBD | CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD | ESA10DTBD.pdf | |
| LM4140CCM-4.1/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140CCM-4.1/NOPB.pdf | |
| VE-J2Z-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-J2Z-CY-F3.pdf | |
| VI-25L-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-25L-MW-B1.pdf | |
| SPN30-48S | AC/DC CONVERTER 48V 30W | SPN30-48S.pdf | |
| DF37NB-16DS-0.4V(74) | 16 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | DF37NB-16DS-0.4V(74).pdf | |
| 1-794311-1 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 1-794311-1.pdf | |
| 926382-01-09-I | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 926382-01-09-I.pdf | |
| CRCW120678R7FKTB | RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120678R7FKTB.pdf | |
| RG1005N-5760-P-T1 | RES SMD 576 OHM 0.02% 1/16W 0402 | RG1005N-5760-P-T1.pdf |