| Manufacturer Part Number: | 1N756A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N756A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N756A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N756A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N756A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N756A TR is new and unused, you can buy 1N756A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N756A TR.
| FD-22AU | 250pF 20000V (20kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Disk, Metal Fitting - Threaded 1.181" Dia x 1.299" L (30.00mm x 33.00mm) | FD-22AU.pdf | |
| FYPF1504DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FYPF1504DNTU.pdf | |
| BFP740ESDH6327XTSA1 | RF Transistor NPN 4.7V 45mA 45GHz 160mW Surface Mount SOT-343 | BFP740ESDH6327XTSA1.pdf | |
| PIC16LF1786T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF1786T-I/SO.pdf | |
| HCPL-M456-000E | Logic Output Optoisolator Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 1 Channel 15kV/µs CMTI 5-SO | HCPL-M456-000E.pdf | |
| VE-J0P-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-J0P-CX-S.pdf | |
| AMM36DRYN-S13 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | AMM36DRYN-S13.pdf | |
| BACC63CT17-26SN | BACC 26C 26#20 SKT PLUG NI | BACC63CT17-26SN.pdf | |
| 116-87-628-41-003101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 116-87-628-41-003101.pdf | |
| TS14310A00J0G | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS14310A00J0G.pdf | |
| 9500630000 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole | 9500630000.pdf | |
| 9C08052A2702FKHFT | RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 | 9C08052A2702FKHFT.pdf | |
| RNMF14FAD33K0 | RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FAD33K0.pdf | |
| SFR16S0007500JR500 | RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR16S0007500JR500.pdf | |
| CB15JB1R50 | RES 1.5 OHM 15W 5% CERAMIC WW | CB15JB1R50.pdf |