| Manufacturer Part Number: | 1N756A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N756A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N756A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N756A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N756A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N756A BK is new and unused, you can buy 1N756A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N756A BK.
| 381LX223M010J032 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX223M010J032.pdf | |
| MAL210272103E3 | 10000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210272103E3.pdf | |
| SM15T10CAY | TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMC | SM15T10CAY.pdf | |
| TVP06B351CA-G | TVS DIODE 299.3VWM 482VC SMC | TVP06B351CA-G.pdf | |
| 416F374X3IDT | 37.4MHz ±15ppm Crystal 18pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F374X3IDT.pdf | |
| PTKM10R-40SM | 10µH Shielded Toroidal Inductor 4.84A 20 mOhm Max Nonstandard | PTKM10R-40SM.pdf | |
| SFH213-PPJC-D04-ID-BK-M181 | 8 Position Rectangular Header Connector IDC Gold 28 AWG | SFH213-PPJC-D04-ID-BK-M181.pdf | |
| CRCW1210510KJNEAHP | RES SMD 510K OHM 5% 3/4W 1210 | CRCW1210510KJNEAHP.pdf | |
| RT2512BKE0714K3L | RES SMD 14.3K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE0714K3L.pdf | |
| HVR2500004423FR500 | RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL | HVR2500004423FR500.pdf | |
| MRS25000C5602FCT00 | RES 56K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C5602FCT00.pdf | |
| FKN100JR-73-4R7 | RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL | FKN100JR-73-4R7.pdf | |
| CMF65562K00FKRE11 | RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65562K00FKRE11.pdf |