| Manufacturer Part Number: | 1N752A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N752A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N752A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N752A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N752A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N752A is new and unused, you can buy 1N752A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N752A.
| FCP0805H222J | 2200pF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | FCP0805H222J.pdf | |
| 5.0SMDJ58A-T7 | TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMD | 5.0SMDJ58A-T7.pdf | |
| GCM25DCWD | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | GCM25DCWD.pdf | |
| FD6250007 | 62.5MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | FD6250007.pdf | |
| VBE55-06NO7 | DIODE BRIDGE FAST DIODE ECO-PAC1 | VBE55-06NO7.pdf | |
| BC858AW-G | TRANS PNP 30V 100MA SOT323 | BC858AW-G.pdf | |
| KPT08F22-55PW | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT08F22-55PW.pdf | |
| AXN450C530P | 50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXN450C530P.pdf | |
| 2-1445094-7 | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold | 2-1445094-7.pdf | |
| T38538-11-0 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38538-11-0.pdf | |
| 1644660000 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 110° Through Hole | 1644660000.pdf | |
| RG1608V-3090-D-T5 | RES SMD 309 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608V-3090-D-T5.pdf | |
| YC122-JR-075R1L | RES ARRAY 2 RES 5.1 OHM 0404 | YC122-JR-075R1L.pdf |