| Manufacturer Part Number: | 1N751A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N751A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N751A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N751A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N751A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N751A TR is new and unused, you can buy 1N751A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N751A TR.
| ASFL1-7.3728MHZ-EK-T | 7.3728MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | ASFL1-7.3728MHZ-EK-T.pdf | |
| CPPC7L-A7BP-41.6666TS | 41.6666MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | CPPC7L-A7BP-41.6666TS.pdf | |
| 2534-34H | 2.7mH Unshielded Molded Inductor 90mA 20 Ohm Max Radial | 2534-34H.pdf | |
| ICS954141AFLF | IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP | ICS954141AFLF.pdf | |
| DAC2900Y/250 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | DAC2900Y/250.pdf | |
| ICL3224EIAZ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | ICL3224EIAZ.pdf | |
| SN74LV00AD | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LV00AD.pdf | |
| ACPL-5161 | 2.5A Gate Driver Optical Coupling 1500VDC 1 Channel 16-DIP | ACPL-5161.pdf | |
| XHP50A-00-0000-0D0HH235H | LED Lighting Xlamp® XHP50 White, Warm 3500K 2-Step MacAdam Ellipse 12V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP50A-00-0000-0D0HH235H.pdf | |
| VE-B2Z-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-B2Z-EY-F2.pdf | |
| VI-B63-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VI-B63-CV-F1.pdf | |
| ERA-6AEB1071V | RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 | ERA-6AEB1071V.pdf | |
| 4-87215-0 | 80 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-87215-0.pdf |