| Manufacturer Part Number: | 1N749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N749A is new and unused, you can buy 1N749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N749A.
| MAL211817221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 700 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211817221E3.pdf | |
| GRM1887U2A7R2DZ01D | 7.2pF 100V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1887U2A7R2DZ01D.pdf | |
| 594D685X9035C8T | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2812 (7132 Metric) 430 mOhm 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) | 594D685X9035C8T.pdf | |
| M39003/03-0302 | 10µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/03-0302.pdf | |
| BSP135 E6906 | MOSFET N-CH 600V 120MA SOT-223 | BSP135 E6906.pdf | |
| CPI0805IR82R-10 | 820nH Unshielded Multilayer Inductor 900mA 140 mOhm 0805 (2012 Metric) | CPI0805IR82R-10.pdf | |
| 8N4Q001KG-0141CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0141CDI8.pdf | |
| LTC4318CUF#TRPBF | Address Translator Interface 20-QFN (4x4) | LTC4318CUF#TRPBF.pdf | |
| STK15C88-SF45 | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC | STK15C88-SF45.pdf | |
| L16PLT10KGRNGRN | LED Panel Indicator Green Clear 24V Rectangle with Flat Top, 24.00mm x 18.00mm | L16PLT10KGRNGRN.pdf | |
| VI-J1H-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-J1H-MY-F3.pdf | |
| MCR03ERTF4222 | RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF4222.pdf | |
| ACC15DRSS-S288 | CONN EDGECARD 30POS .100" | ACC15DRSS-S288.pdf | |
| D38999/26FD19PB-LC | 19 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FD19PB-LC.pdf |