| Manufacturer Part Number: | 1N749A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N749A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N749A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N749A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N749A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N749A BK is new and unused, you can buy 1N749A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N749A BK.
| CDR32BX472BKZPAT | 4700pF 100V Ceramic Capacitor BX 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BX472BKZPAT.pdf | |
| 3402.0045.11 | FUSE BRD MNT 500MA 63VAC/VDC SMD | 3402.0045.11.pdf | |
| ABLS-12.1496MHZ-10-D4Y-T | 12.1496MHz ±30ppm Crystal 10pF 50 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ABLS-12.1496MHZ-10-D4Y-T.pdf | |
| FXO-HC535-2.048 | 2.048MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC535-2.048.pdf | |
| 1N4748CP/TR8 | Zener Diode 22V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4748CP/TR8.pdf | |
| S0603-15NG3S | 15nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 200 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-15NG3S.pdf | |
| SSM2160SZ-REEL | IC CTRLR DGTL VOL/CHAN 24SOIC | SSM2160SZ-REEL.pdf | |
| BU4217G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BU4217G-TR.pdf | |
| TC1015-4.0VCT713 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 100mA SOT-23-5 | TC1015-4.0VCT713.pdf | |
| GTC01A40-68S | GT 21C 21#8 STK RECP LINE | GTC01A40-68S.pdf | |
| TXR40AZ00-1610BI | Black Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M25x1 17, E | TXR40AZ00-1610BI.pdf | |
| M80-7002742 | 27 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7002742.pdf | |
| 929665-02-18-EU | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-02-18-EU.pdf | |
| RG1608N-6190-D-T5 | RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608N-6190-D-T5.pdf |