| Manufacturer Part Number: | 1N743A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N743A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N743A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 970 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N743A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N743A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N743A is new and unused, you can buy 1N743A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N743A.
| 15KPA78A-B | TVS DIODE 78VWM 126.1VC AXIAL | 15KPA78A-B.pdf | |
| GSC20DRTN-S13 | CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND | GSC20DRTN-S13.pdf | |
| 1N5249B (DO-35) | Zener Diode 19V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5249B (DO-35).pdf | |
| SPM5012T-2R2MT | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 2.7A 78.8 mOhm Max Nonstandard | SPM5012T-2R2MT.pdf | |
| LM2671M-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2671M-5.0/NOPB.pdf | |
| LD1085D2M18R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 3A D2PAK-3 | LD1085D2M18R.pdf | |
| VE-B2Y-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-B2Y-MX-F2.pdf | |
| RC0603JR-073K9L | RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 | RC0603JR-073K9L.pdf | |
| KTR10EZPF2153 | RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 | KTR10EZPF2153.pdf | |
| TVS06RK-15-19JC | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RK-15-19JC.pdf | |
| 713-00/63 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C18 Panel Mount, Flange | 713-00/63.pdf | |
| 826647-8 | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 826647-8.pdf | |
| 1946660000 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 225° Free Hanging (In-Line) | 1946660000.pdf | |
| SM15-250RX | RES 250 OHM 0.175W 0.01% AXIAL | SM15-250RX.pdf |