| Manufacturer Part Number: | 1N716A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 250mW Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N716A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N716A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N716A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N716A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N716A is new and unused, you can buy 1N716A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N716A.
| C1632X7R1C105M115AC | 1µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | C1632X7R1C105M115AC.pdf | |
| EEM24DRMD-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | EEM24DRMD-S288.pdf | |
| SMP18FQ | Sample and Hold Amplifier 8 Circuit 16-CDIP | SMP18FQ.pdf | |
| A3949SLB-T | Motor Driver DMOS Parallel 16-SOIC | A3949SLB-T.pdf | |
| 1353276 | Lens - Cap Yellow, Diffused 95 Series Dialight PMI Base Screw In | 1353276.pdf | |
| VI-25K-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-25K-EY-B1.pdf | |
| PSAA20R-033-R-CR5 | 3.3V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSAA20R-033-R-CR5.pdf | |
| ADP1715-1.8-EVALZ | ADP1715 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board | ADP1715-1.8-EVALZ.pdf | |
| D38999/26JD35JE-LC | CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT | D38999/26JD35JE-LC.pdf | |
| 3030569 | END COVER FOR MOD TERM BLOCKS | 3030569.pdf | |
| RT0603CRE073K32L | RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRE073K32L.pdf | |
| PLT1206Z1452LBTS | RES SMD 14.5KOHM 0.01% 0.4W 1206 | PLT1206Z1452LBTS.pdf | |
| RNF14FTC3K16 | RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC3K16.pdf |