| Manufacturer Part Number: | 1N6023A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6023A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6023A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6023A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6023A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6023A is new and unused, you can buy 1N6023A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6023A.
| CGA5L4NP02J103J160AA | 10000pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L4NP02J103J160AA.pdf | |
| C14G16S | FUSE CRTRDGE 16A 690VAC NON STD | C14G16S.pdf | |
| 520R20CT16M3680 | 16.368MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3V 2mA | 520R20CT16M3680.pdf | |
| 74LVC86ADTR2G | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LVC86ADTR2G.pdf | |
| S29GL256S10DHIV23 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256S10DHIV23.pdf | |
| UC3907N | Load Share Controller PMIC 16-PDIP | UC3907N.pdf | |
| MAX6814XK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-5 | MAX6814XK+T.pdf | |
| BF4183-20B | CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp 900V Start, 365V Operating 5mA 4.0mm x 183mm | BF4183-20B.pdf | |
| 2111QA3 | Neon Panel Indicator Amber 208 V ~ 250 V Round with Flat Top Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | 2111QA3.pdf | |
| VI-J1N-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-J1N-CW-S.pdf | |
| RER75F1501MC02 | RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W | RER75F1501MC02.pdf | |
| AIT0-28-21P0 | ER 37C 37#16 PIN RECP WALL | AIT0-28-21P0.pdf | |
| 09-48-3085 | 8 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 09-48-3085.pdf | |
| 813-S1-058-10-014101 | 58 Position Spring Piston Connector Through Hole | 813-S1-058-10-014101.pdf |