| Manufacturer Part Number: | 1N6020A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6020A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6020A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 280 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 43V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6020A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6020A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6020A is new and unused, you can buy 1N6020A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6020A.
| 80MXC5600MEFCSN30X45 | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 80MXC5600MEFCSN30X45.pdf | |
| MKP383320100JFI2B0 | 0.02µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | MKP383320100JFI2B0.pdf | |
| 13008-023MESC | 1000µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V 3024 (7660 Metric) 120 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-023MESC.pdf | |
| SIT5022AI-2BE-25E-625.000000T | OSC XO 2.5V 625MHZ OE NO PULL | SIT5022AI-2BE-25E-625.000000T.pdf | |
| 2SK3817-DL-E | MOSFET N-CH 60V 60A SMP-FD | 2SK3817-DL-E.pdf | |
| OJE-SS-112HMF,F000 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole | OJE-SS-112HMF,F000.pdf | |
| MS3102R36-7SX | 47 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102R36-7SX.pdf | |
| 97-3106B24-28PX | AB 24C 24#16 PIN PLUG | 97-3106B24-28PX.pdf | |
| D38999/24FE26JE | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FE26JE.pdf | |
| D38999/20FD15BA | 15 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20FD15BA.pdf | |
| 351-80-130-00-017101 | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 351-80-130-00-017101.pdf | |
| 813-22-070-30-004101 | 70 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 813-22-070-30-004101.pdf |