| Manufacturer Part Number: | 1N6017A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6017A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6017A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 225 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 33V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6017A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6017A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6017A is new and unused, you can buy 1N6017A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6017A.
| 16SKV330M8X10.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 16SKV330M8X10.5.pdf | |
| C0603C334K8PACTU | 0.33µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C334K8PACTU.pdf | |
| IAG6-1-41-5.00-01 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IAG6-1-41-5.00-01.pdf | |
| IELK1-1-72-20.0-91-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A | IELK1-1-72-20.0-91-V.pdf | |
| 70V631S10BFG | IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA | 70V631S10BFG.pdf | |
| LM4040C25ILPRE3 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM4040C25ILPRE3.pdf | |
| VE-JNY-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-JNY-CX-F2.pdf | |
| V150A3V3T264BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V150A3V3T264BL3.pdf | |
| MMF25SFRF100R | RES SMD 100 OHM 1% 1/4W MELF | MMF25SFRF100R.pdf | |
| MS3474L20-16SX | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3474L20-16SX.pdf | |
| TV07DZ-25-35JA | 128 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DZ-25-35JA.pdf | |
| TM3RA-88 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Vertical Unshielded | TM3RA-88.pdf | |
| T38535-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T38535-23-0.pdf | |
| PF2203-50RF1 | RES 50 OHM 35W 1% TO220 | PF2203-50RF1.pdf |