| Manufacturer Part Number: | 1N6010A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6010A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6010A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 88 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 17V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6010A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6010A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6010A is new and unused, you can buy 1N6010A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6010A.
| 567LMX200M2CE | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 444.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 567LMX200M2CE.pdf | |
| CKG32KX7T2E334M335AJ | 0.33µF 250V Ceramic Capacitor X7T Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7T2E334M335AJ.pdf | |
| RCM08DRKI-S13 | CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND | RCM08DRKI-S13.pdf | |
| GSM18DRTI | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | GSM18DRTI.pdf | |
| 1N5939PE3/TR12 | Zener Diode 39V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5939PE3/TR12.pdf | |
| DLW5ATN501SQ2L | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 500 Ohm @ 100MHz 1.5A DCR 56 mOhm | DLW5ATN501SQ2L.pdf | |
| L-14C10NJV4T | 10nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 350 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | L-14C10NJV4T.pdf | |
| CS230003-CZZR | IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP | CS230003-CZZR.pdf | |
| PL560-37QI-R | IC VCXO 320MHZ 16QFN | PL560-37QI-R.pdf | |
| ISL6520AIR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN (4x4) | ISL6520AIR.pdf | |
| DC37P1ADNA191 | D-SUB R/A PLS BKT GRD 3.05MM | DC37P1ADNA191.pdf | |
| 61083-202000 | 200 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 61083-202000.pdf | |
| 1670990000 | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1670990000.pdf | |
| CRCW06034R87FNEA | RES SMD 4.87 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06034R87FNEA.pdf | |
| RNC50H1780FSR36 | RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H1780FSR36.pdf |