| Manufacturer Part Number: | 1N6006A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6006A is new and unused, you can buy 1N6006A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6006A.
| CL31C271KIHNNNF | 270pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C271KIHNNNF.pdf | |
| 13008-061KESC/HR | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2924 (7360 Metric) 100 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-061KESC/HR.pdf | |
| 170M6814D | FUSE SQ 1KA 700VAC RECTANGULAR | 170M6814D.pdf | |
| MXPLAD6.5KP12CA | TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD | MXPLAD6.5KP12CA.pdf | |
| SN74ALS109ANE4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP | SN74ALS109ANE4.pdf | |
| UCC2808AQDR-1EP | Converter Offline Push-Pull Topology 1MHz 8-SOIC | UCC2808AQDR-1EP.pdf | |
| AH289-YG-13 | Motor Driver Power MOSFET On/Off SOT-89-5 | AH289-YG-13.pdf | |
| DAV7W2P700G30LF | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DAV7W2P700G30LF.pdf | |
| RJHSEE388A2 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJHSEE388A2.pdf | |
| YC248-FR-0749R9L | RES ARRAY 8 RES 49.9 OHM 1606 | YC248-FR-0749R9L.pdf | |
| 768161683GP | RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC | 768161683GP.pdf | |
| H852K3BCA | RES 52.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H852K3BCA.pdf |