| Manufacturer Part Number: | 1N6000B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6000B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6000B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6000B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6000B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6000B_T50A is new and unused, you can buy 1N6000B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6000B_T50A.
| E81D251VNN821MA40W | CAP ALUM 820UF 250V RADIAL | E81D251VNN821MA40W.pdf | |
| LD051A161JAB2A | 160pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | LD051A161JAB2A.pdf | |
| MKP385210100JC02W0 | 1000pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | MKP385210100JC02W0.pdf | |
| GCC30DCAN | CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD | GCC30DCAN.pdf | |
| 4P040F35IDT | 4MHz ±30ppm Crystal 18pF 120 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | 4P040F35IDT.pdf | |
| 5022R-391F | 390nH Unshielded Inductor 1.915A 100 mOhm Max 2-SMD | 5022R-391F.pdf | |
| M4A3-256/128-10SAI | IC CPLD 256MC 10NS 256SBGA | M4A3-256/128-10SAI.pdf | |
| PXD1024WS05P | DC-DC CONVTR 5V 10W 2.0A | PXD1024WS05P.pdf | |
| RT1206BRC07619KL | RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC07619KL.pdf | |
| RG1608V-3921-W-T5 | RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 | RG1608V-3921-W-T5.pdf | |
| 9T06031A2262BBHFT | RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A2262BBHFT.pdf | |
| H83K6FDA | RES 3.60K OHM 1/4W 1% AXIAL | H83K6FDA.pdf |