| Manufacturer Part Number: | 1N5999B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5999B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5999B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5999B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5999B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5999B_T50A is new and unused, you can buy 1N5999B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5999B_T50A.
| GRM0336S1E6R9DD01D | 6.9pF 25V Ceramic Capacitor S2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336S1E6R9DD01D.pdf | |
| LFH600601C | FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL | LFH600601C.pdf | |
| 3760-4 | Binding Post Connector Standard Knurled Yellow Tin | 3760-4.pdf | |
| MA-406 12.2880M-G3: ROHS | 12.288MHz ±50ppm Crystal 20pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-406 12.2880M-G3: ROHS.pdf | |
| FC6546010R | MOSFET 2N-CH 60V 0.1A SMINI6-F3 | FC6546010R.pdf | |
| PE-1206FBA600ST | 60 Ohm Impedance Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) Surface Mount Signal Line 400mA 4 Lines 250 mOhm DCR -40°C ~ 105°C | PE-1206FBA600ST.pdf | |
| 74ALVT16244DL,118 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVT16244DL,118.pdf | |
| S-8337AAGC-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8337AAGC-P8T1G.pdf | |
| DLP2010NIRFQJ | IC DLP DGTL MICROMIRROR 40CLGA | DLP2010NIRFQJ.pdf | |
| VI-26R-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-26R-CX-F3.pdf | |
| MS24264R14T4SY | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS24264R14T4SY.pdf | |
| TNPW120614R7BETA | RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120614R7BETA.pdf | |
| RG3216P-8870-W-T1 | RES SMD 887 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216P-8870-W-T1.pdf |