| Manufacturer Part Number: | 1N5993B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5993B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5993B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5993B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5993B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5993B_T50A is new and unused, you can buy 1N5993B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5993B_T50A.
| EEE-HB1H470AP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1H470AP.pdf | |
| 556879-6 | 6 Position Blade Type Power Housing Connector Plug Black 0.440" (11.18mm) | 556879-6.pdf | |
| 7A54070002 | 54MHz ±10ppm Crystal 12pF -10°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7A54070002.pdf | |
| ASPI-0804T-101M-T | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 280 mOhm Max Nonstandard | ASPI-0804T-101M-T.pdf | |
| ADC1012D125HN/C1:5 | IC ADC 125MHZ SOT804-3 | ADC1012D125HN/C1:5.pdf | |
| VE-2N4-CW | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-2N4-CW.pdf | |
| DC1338B | LTC2990 - Power Management, Current, Temperature, Voltage Monitor Evaluation Board | DC1338B.pdf | |
| RMM18DTAD | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RMM18DTAD.pdf | |
| 356-028-525-104 | CARDEDGE 28POS .156 BLACK | 356-028-525-104.pdf | |
| AMM22DRUI | CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD | AMM22DRUI.pdf | |
| TV07DT-15-55SA-S3AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07DT-15-55SA-S3AD.pdf | |
| D38999/20MB98BC | CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT | D38999/20MB98BC.pdf | |
| BACC63BN14-15PNH | 15 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | BACC63BN14-15PNH.pdf | |
| FH34S-30S-0.5SH(10) | 30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH34S-30S-0.5SH(10).pdf |