| Manufacturer Part Number: | 1N5987B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5987B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5987B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5987B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5987B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5987B_T50A is new and unused, you can buy 1N5987B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5987B_T50A.
| B43504B2277M87 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2277M87.pdf | |
| CGA2B3X7R1H473K050BD | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B3X7R1H473K050BD.pdf | |
| C317C330J5G5TA | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C330J5G5TA.pdf | |
| 219-3-38651-18 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-3-38651-18.pdf | |
| FQN1N60CBU | MOSFET N-CH 600V 0.3A TO-92 | FQN1N60CBU.pdf | |
| AD7980SRMZ-EP | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP | AD7980SRMZ-EP.pdf | |
| 2130133300 | Lens - Cap Amber, Clear | 2130133300.pdf | |
| V110C3V3M50BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W | V110C3V3M50BN2.pdf | |
| RR0510P-1580-D | RES SMD 158 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-1580-D.pdf | |
| 86899-423HLF | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 86899-423HLF.pdf | |
| RT2512FKE07383RL | RES SMD 383 OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE07383RL.pdf | |
| 9T12062A7323BBHFT | RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A7323BBHFT.pdf |