| Manufacturer Part Number: | 1N5955A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5955A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5955A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 900 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 136.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5955A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5955A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5955A G is new and unused, you can buy 1N5955A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5955A G.
| BFC241936203 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC241936203.pdf | |
| 416F26025IKR | 26MHz ±20ppm Crystal 8pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F26025IKR.pdf | |
| BZX79-B68,133 | Zener Diode 68V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B68,133.pdf | |
| CMSZ5253B BK | Zener Diode 25V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5253B BK.pdf | |
| AD7940BRMZ-REEL7 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7940BRMZ-REEL7.pdf | |
| R-78HB5.0-0.5L | CONV DC/DC 0.5A 9-72VIN 5V | R-78HB5.0-0.5L.pdf | |
| V48C36E150BL | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V48C36E150BL.pdf | |
| VE-B7R-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-B7R-MY-F1.pdf | |
| D38999/26JG41JE | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26JG41JE.pdf | |
| CTV07RF-23-151S-S35 | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RF-23-151S-S35.pdf | |
| 951452-2062009-AR-TP | 52 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951452-2062009-AR-TP.pdf | |
| 860-10-007-10-001101 | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | 860-10-007-10-001101.pdf | |
| MCW0406MD2941BP100 | RES SMD 2.94K OHM 1/4W 0604 WIDE | MCW0406MD2941BP100.pdf | |
| RCP2512B1K50GEC | RES SMD 1.5K OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B1K50GEC.pdf | |
| RAVF104DFT3K90 | RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 | RAVF104DFT3K90.pdf |