| Manufacturer Part Number: | 1N5954A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5954A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5954A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 121.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5954A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5954A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5954A G is new and unused, you can buy 1N5954A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5954A G.
| CL10A106MPNNHBC | 10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A106MPNNHBC.pdf | |
| SMCJ100ATR | TVS DIODE 100VWM 162VC SMC | SMCJ100ATR.pdf | |
| HM2P60PDE121N9 | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P60PDE121N9.pdf | |
| 51940-042LF | PWRBLADE V/T LF REC | 51940-042LF.pdf | |
| PIC16F1716-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1716-E/SO.pdf | |
| CLM3C-AKW-CUAVB253 | Amber 591nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, J-Lead | CLM3C-AKW-CUAVB253.pdf | |
| REC3-4809SRW/H2/A | CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT | REC3-4809SRW/H2/A.pdf | |
| VE-J5Z-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-J5Z-CX-F2.pdf | |
| ZWS300BAF12/T | AC/DC CONVERTER 12V 300W | ZWS300BAF12/T.pdf | |
| 0702871248 | 10 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0702871248.pdf | |
| 86453-306 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 86453-306.pdf | |
| HRG3216P-3650-B-T1 | RES SMD 365 OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-3650-B-T1.pdf | |
| RG1005P-2320-W-T1 | RES SMD 232 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005P-2320-W-T1.pdf |