| Manufacturer Part Number: | 1N5952A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5952A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5952A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 450 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 98.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5952A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5952A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5952A G is new and unused, you can buy 1N5952A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5952A G.
| S2012DRP | SCR 200V 12A Standard Recovery Surface Mount TO-252, (D-Pak) | S2012DRP.pdf | |
| SN74LVTH125PWR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | SN74LVTH125PWR.pdf | |
| SN74AUP1G80YFPR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 6DSBGA | SN74AUP1G80YFPR.pdf | |
| VI-B01-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-B01-CX-F2.pdf | |
| V110A24M300BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W | V110A24M300BN2.pdf | |
| MCR10EZHF36R5 | RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZHF36R5.pdf | |
| AMC43DTAT-S189 | CONN EDGECARD 86POS .100" | AMC43DTAT-S189.pdf | |
| 10250-55H3JL | 50 Position Receptacle Connector Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | 10250-55H3JL.pdf | |
| DEV09P365GTXLF | DSUB SIGNAL STB 9SOCKET | DEV09P365GTXLF.pdf | |
| 929450-01-07-I | 7 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929450-01-07-I.pdf | |
| RT2010FKE071K33L | RES SMD 1.33K OHM 1% 1/2W 2010 | RT2010FKE071K33L.pdf | |
| RNCF1206BKE174R | RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKE174R.pdf |