| Manufacturer Part Number: | 1N5950A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5950A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5950A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 300 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 83.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5950A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5950A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5950A G is new and unused, you can buy 1N5950A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5950A G.
| EEE-HB1H3R3AR | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1H3R3AR.pdf | |
| VJ0805D391KLCAR | 390pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D391KLCAR.pdf | |
| GNN4R500 | 0.6 ~ 4.5pF Trimmer Capacitor 500V User Defined 0.118" Dia x 0.310" L (3.00mm x 7.90mm) | GNN4R500.pdf | |
| JTE-1-1REC4-39554-250 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JTE-1-1REC4-39554-250.pdf | |
| ROV20H151K-2 | VARISTOR 150V 10KA DISC 20MM | ROV20H151K-2.pdf | |
| CB3-3C-24M0000 | 24MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 50mA Enable/Disable | CB3-3C-24M0000.pdf | |
| TC74LCX04FTELM | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | TC74LCX04FTELM.pdf | |
| 8-1423159-1 | RELAY TIME DELAY | 8-1423159-1.pdf | |
| ASM43DRMH-S288 | CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND | ASM43DRMH-S288.pdf | |
| PT07C-20-39P(025) | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT07C-20-39P(025).pdf | |
| 1658670-2 | Pin Contact Gold Crimp 22-28 AWG Stamped | 1658670-2.pdf | |
| 0395373519 | 19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395373519.pdf | |
| AC2010FK-07205KL | RES SMD 205K OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-07205KL.pdf |