| Manufacturer Part Number: | 1N5945A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5945A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5945A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 120 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 51.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5945A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5945A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5945A G is new and unused, you can buy 1N5945A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5945A G.
| M39003/01-2769/HSD | 15µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2769/HSD.pdf | |
| GBM22DRUN | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | GBM22DRUN.pdf | |
| 10-737403-153 | Terminal Male, Pin (Plug) Connector Threaded | 10-737403-153.pdf | |
| S0603-82NJ1C | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 570 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-82NJ1C.pdf | |
| 2320-V | 470µH Unshielded Toroidal Inductor 3.8A 130 mOhm Max Radial | 2320-V.pdf | |
| ADG417BR-REEL | 1 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | ADG417BR-REEL.pdf | |
| XMLBEZ-00-0000-0D00V230H | LED Lighting Easywhite®, Xlamp® XM-L2 White, Warm 3000K 2-Step MacAdam Ellipse 12V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBEZ-00-0000-0D00V230H.pdf | |
| VE-BNH-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VE-BNH-EX-F1.pdf | |
| VE-27N-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VE-27N-IX-F2.pdf | |
| 3100-30Q9999CY | Contactor Relay 3PST-NO-DM (3 Form X) 24VAC Coil Chassis Mount | 3100-30Q9999CY.pdf | |
| AGM12DTAN-S664 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | AGM12DTAN-S664.pdf | |
| TV06RW-25-26PA-LC | TV 25C 16#20 5#12 4#8(COAX) PI | TV06RW-25-26PA-LC.pdf | |
| RAVF164DFT160R | RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 | RAVF164DFT160R.pdf |