| Manufacturer Part Number: | 1N4751A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4751A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4751A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4751A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4751A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4751A BK is new and unused, you can buy 1N4751A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4751A BK.
| 1812CC103JAT1A\SB | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812CC103JAT1A\SB.pdf | |
| AQ125A301JAJME | 300pF 50V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ125A301JAJME.pdf | |
| MKP383422250JPM2T0 | 0.22µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP383422250JPM2T0.pdf | |
| STS4C3F60L | MOSFET N/P-CH 60V 4A/3A 8SOIC | STS4C3F60L.pdf | |
| EP7312-IV | ARM7TDMI Microprocessor IC EP7 1 Core, 32-Bit 74MHz 208-LQFP | EP7312-IV.pdf | |
| MX6AWT-A1-0000-000AA3 | LED Lighting XLamp® MX-6 White, Neutral 4300K 3.3V 300mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX6AWT-A1-0000-000AA3.pdf | |
| VI-B31-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-B31-CY-S.pdf | |
| MI-25M-IW-F1 | CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 100W | MI-25M-IW-F1.pdf | |
| MCR100JZHJ392 | RES SMD 3.9K OHM 5% 1W 2512 | MCR100JZHJ392.pdf | |
| MS27467T17F26BA | 26 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T17F26BA.pdf | |
| SSW-144-02-S-D-RA | 88 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SSW-144-02-S-D-RA.pdf | |
| MCS04020C4123FE000 | RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0402 | MCS04020C4123FE000.pdf | |
| TNPW2010560KBEEF | RES SMD 560K OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW2010560KBEEF.pdf |