| Manufacturer Part Number: | 1N4750A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4750A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4750A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4750A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4750A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4750A BK is new and unused, you can buy 1N4750A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4750A BK.
| HM2H07P117LF | 110 Position Housing for Male Pins Connector Through Hole Hard Metric, Type A | HM2H07P117LF.pdf | |
| HCC50HEYI | FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P | HCC50HEYI.pdf | |
| EYM40DRMN-S288 | CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND | EYM40DRMN-S288.pdf | |
| TLC2934IPWRG4 | IC PHASE LOCK LOOP HP 14-TSSOP | TLC2934IPWRG4.pdf | |
| XC6SLX150T-2FGG900I | IC FPGA 540 I/O 900FBGA | XC6SLX150T-2FGG900I.pdf | |
| TPS54315PWPRG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54315PWPRG4.pdf | |
| IE-V850E1-CD-NW | V850E1, V850ES - Emulator | IE-V850E1-CD-NW.pdf | |
| MS27468T11B35SB | 13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27468T11B35SB.pdf | |
| M85049/24-10W | Olive Drab Connector Backshell, Cable Clamp 12, 14 | M85049/24-10W.pdf | |
| 09670250439 | 25 Position One Piece Backshell Connector Black 180° | 09670250439.pdf | |
| 0901210763 | 3 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0901210763.pdf | |
| YK51523330J0G | 23 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK51523330J0G.pdf | |
| CRCW1210158KFKEA | RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW1210158KFKEA.pdf | |
| MCS04020D6202BE100 | RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402 | MCS04020D6202BE100.pdf | |
| 9T12062A2671BAHFT | RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A2671BAHFT.pdf |