| Manufacturer Part Number: | 1N4749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9253 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4749A is new and unused, you can buy 1N4749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4749A.
| VJ1206Y821KBCAT4X | 820pF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206Y821KBCAT4X.pdf | |
| 1812GC392MAT1A | 3900pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812GC392MAT1A.pdf | |
| 5SGXEB6R3F43C4 | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB6R3F43C4.pdf | |
| 1655L050 | 10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE | 1655L050.pdf | |
| VI-21J-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-21J-CW-S.pdf | |
| 66460-6 | Pin Contact Gold Wire Wrap Stamped | 66460-6.pdf | |
| 0713492083 | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0713492083.pdf | |
| 3-1734506-1 | 16 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 3-1734506-1.pdf | |
| ESQT-105-02-G-D-525 | 10 Position Receptacle, Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | ESQT-105-02-G-D-525.pdf | |
| 1-480686-0 | 04P CMNL HDR HSG NAT | 1-480686-0.pdf | |
| RMCF2010FT9K53 | RES SMD 9.53K OHM 1% 3/4W 2010 | RMCF2010FT9K53.pdf | |
| RSMF1JB200R | RES MO 1W 200 OHM 5% AXIAL | RSMF1JB200R.pdf | |
| H820K5BZA | RES 20.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H820K5BZA.pdf |