| Manufacturer Part Number: | 1N4748A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4748A BK is new and unused, you can buy 1N4748A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A BK.
| 173D825X9050YW | 8.2µF Molded Tantalum Capacitors 50V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D825X9050YW.pdf | |
| M39003/01-2703/TR | 0.68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2703/TR.pdf | |
| SMLJ60AE3/TR13 | TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ | SMLJ60AE3/TR13.pdf | |
| SIT8008AI-13-18E-50.00000E | OSC XO 1.8V 50MHZ OE | SIT8008AI-13-18E-50.00000E.pdf | |
| LTC2206IUK-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2206IUK-14#TRPBF.pdf | |
| MAX16029TG+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 24-TQFN (4x4) | MAX16029TG+T.pdf | |
| TCLT1001 | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SOP (2.54mm) | TCLT1001.pdf | |
| 5571303203 | LED Panel Indicator Yellow 12V 25mA Round with Flat Top, 17.80mm Wire Leads - 0.50" (12.70mm) | 5571303203.pdf | |
| 6104-6 1-2E | MOUNTING HDWR BRACKET SLOTTED | 6104-6 1-2E.pdf | |
| RC0603FR-072M61L | RES SMD 2.61M OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-072M61L.pdf | |
| FMC44DRYH-S734 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | FMC44DRYH-S734.pdf | |
| MS27466T21F35JA | 79 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27466T21F35JA.pdf | |
| YC324-FK-0778K7L | RES ARRAY 4 RES 78.7K OHM 2012 | YC324-FK-0778K7L.pdf |