| Manufacturer Part Number: | 1N4745A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4745A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4745A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4745A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4745A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4745A BK is new and unused, you can buy 1N4745A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4745A BK.
| B32911A4472M | 4700pF Film Capacitor 440V Polypropylene (PP), Metallized Radial | B32911A4472M.pdf | |
| T11-62-5.00A-03-20AL-V | CIR BRKR MAG-HYDR 5A TOGGLE | T11-62-5.00A-03-20AL-V.pdf | |
| P160R-561HS | 560nH Unshielded Inductor 1.73A 41 mOhm Max Nonstandard | P160R-561HS.pdf | |
| 8N3Q001EG-1043CDI8 | Clock Oscillator IC 496MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1043CDI8.pdf | |
| PIC24HJ256GP210-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24HJ256GP210-I/PT.pdf | |
| SN74AHCT174N | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | SN74AHCT174N.pdf | |
| TBD62783AFG,EL | IC LOAD SWITCH 8CH 0.5A 18SOP | TBD62783AFG,EL.pdf | |
| LT3971EDD-3.3#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.2A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3971EDD-3.3#TRPBF.pdf | |
| XBHAWT-02-0000-000LT40E4 | LED Lighting XLamp® XB-H White, Neutral 4500K 2.9V 700mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBHAWT-02-0000-000LT40E4.pdf | |
| ACC15DTBN | CONN EDGECARD 30POS .100" | ACC15DTBN.pdf | |
| EMC60DTEH | CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET | EMC60DTEH.pdf | |
| CA3102E28-15SB01 | 35 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E28-15SB01.pdf | |
| TVP00QDT-21-79P-LC | TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE | TVP00QDT-21-79P-LC.pdf | |
| RG1005P-822-B-T1 | RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-822-B-T1.pdf | |
| Y1692V0166BB0L | RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL | Y1692V0166BB0L.pdf |