| Manufacturer Part Number: | 1N4744A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 27923 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4744A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4744A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4744A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4744A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4744A is new and unused, you can buy 1N4744A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4744A.
| C1005X5R1A474M050BB | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1A474M050BB.pdf | |
| BFC241614303 | 0.043µF Film Capacitor 25V 63V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | BFC241614303.pdf | |
| 8W-24.576MDE-T | 24.576MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 15mA Enable/Disable | 8W-24.576MDE-T.pdf | |
| XUP535125.000JS6I | 125MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 115mA Enable/Disable | XUP535125.000JS6I.pdf | |
| Q6015L5TP | TRIAC 600V 15A TO220 | Q6015L5TP.pdf | |
| 8N4QV01FG-1146CDI | VCXO IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1146CDI.pdf | |
| LTC2265CUJ-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2265CUJ-12#PBF.pdf | |
| MAX4081SASA+ | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX4081SASA+.pdf | |
| UC2902N | Load Share Controller PMIC 8-PDIP | UC2902N.pdf | |
| VE-BWP-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-BWP-CW-S.pdf | |
| VI-BWN-MV | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-BWN-MV.pdf | |
| ACC15DRAS | CONN EDGECARD 30POS .100 R/A DIP | ACC15DRAS.pdf | |
| DBE25PTIF179C | DSUB 25 M WW.585" CLIN G TI | DBE25PTIF179C.pdf | |
| 103672-1 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 103672-1.pdf | |
| TNPU0603390RAZEN00 | RES SMD 390 OHM 0.05% 1/10W 0603 | TNPU0603390RAZEN00.pdf |