| Manufacturer Part Number: | 1N4744A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4744A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4744A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4744A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4744A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4744A,113 is new and unused, you can buy 1N4744A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4744A,113.
| EET-ED2W151EA | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 884 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W151EA.pdf | |
| P6SMB33AHE3/5B | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB | P6SMB33AHE3/5B.pdf | |
| SA60HE3/73 | TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC | SA60HE3/73.pdf | |
| MURH10020 | Diode Standard 200V 100A Chassis Mount D-67 | MURH10020.pdf | |
| TMS5703137CGWTQEP | ARM® Cortex®-R4F Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 180MHz 3MB (3M x 8) FLASH 337-NFBGA (16x16) | TMS5703137CGWTQEP.pdf | |
| CTVS06RF-23-6P | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTVS06RF-23-6P.pdf | |
| 1-1478045-0 | Adapter Coaxial Connector BNC Jack, Female Socket To BNC Jack, Female Socket 75 Ohm | 1-1478045-0.pdf | |
| 1-66360-6 | Socket Contact Tin Crimp 14-18 AWG Stamped | 1-66360-6.pdf | |
| 951412-4061309-AR-TP | 12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951412-4061309-AR-TP.pdf | |
| 892-80-052-10-003101 | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 892-80-052-10-003101.pdf | |
| 1808909 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1808909.pdf | |
| 796863-5 | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 796863-5.pdf | |
| 1925838 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1925838.pdf | |
| 1-480416-0 | 1 Position Housing Connector Female, Receptacle Natural 0.250" (6.35mm) | 1-480416-0.pdf |