| Manufacturer Part Number: | 1N4743A P |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A P Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A P | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A P | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A P is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4743A P is new and unused, you can buy 1N4743A P Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A P.
| 104-PR-7A | CIR BRKR THRM 7A 250VAC 48VDC | 104-PR-7A.pdf | |
| LA15QS3004TI | FUSE CARTRIDGE 300A 150VAC/VDC | LA15QS3004TI.pdf | |
| SMCJ5.0A-T7 | TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC | SMCJ5.0A-T7.pdf | |
| 6646453-1 | CONN SKT STR COMPL FLATPAQ | 6646453-1.pdf | |
| TLV5610IDWR | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-SOIC | TLV5610IDWR.pdf | |
| OP400EY | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-CERDIP | OP400EY.pdf | |
| QMP29GL01GP12FFI020 | IC 1GB FLASH MEMORY | QMP29GL01GP12FFI020.pdf | |
| NPPN041BFLD-M81RC | 4 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | NPPN041BFLD-M81RC.pdf | |
| 14-823-90WR | CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD | 14-823-90WR.pdf | |
| 1520150000 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1520150000.pdf | |
| 753163472GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16DRT | 753163472GPTR13.pdf |