| Manufacturer Part Number: | 1N4743A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4743A G is new and unused, you can buy 1N4743A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A G.
| ECJ-3FB2D223K | 0.022µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | ECJ-3FB2D223K.pdf | |
| BFC236821335 | 3.3µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) | BFC236821335.pdf | |
| 1.5KE39A | TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL | 1.5KE39A.pdf | |
| BC212L_J35Z | TRANS PNP 50V 0.3A TO-9 | BC212L_J35Z.pdf | |
| LP3972SQ-E514 | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3972SQ-E514.pdf | |
| S-80957CLMC-G7TT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80957CLMC-G7TT2G.pdf | |
| DPD120050-P13/RN | 12V 6W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD120050-P13/RN.pdf | |
| CTVP00RW-25-187PB-P15 | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-25-187PB-P15.pdf | |
| 450-80-216-01-899101 | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 450-80-216-01-899101.pdf | |
| NRPN224RCCN-RC | 88 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | NRPN224RCCN-RC.pdf | |
| 87901-450HLF | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87901-450HLF.pdf | |
| 0387590373 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387590373.pdf | |
| CP00078R200JE663 | RES 8.2 OHM 7W 5% AXIAL | CP00078R200JE663.pdf |