| Manufacturer Part Number: | 1N4742A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 29655 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4742A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4742A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4742A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4742A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4742A is new and unused, you can buy 1N4742A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4742A.
| BSPM1A600D600LV | 600VAC / 600VDC MOV DIN LV SPD | BSPM1A600D600LV.pdf | |
| GEM06DCAH | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | GEM06DCAH.pdf | |
| DMN3029LFG-7 | MOSFET N-CH 30V 5.3A PWRDI333-8 | DMN3029LFG-7.pdf | |
| 74AHC3G14GT,115 | Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger 8-XSON, SOT833-1 (1.95x1) | 74AHC3G14GT,115.pdf | |
| GPFC110-48 | AC/DC CONVERTER 48V 75W | GPFC110-48.pdf | |
| RL0402JR-070R22L | RES SMD 0.22 OHM 5% 1/16W 0402 | RL0402JR-070R22L.pdf | |
| 0022284311 | 31 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022284311.pdf | |
| 892-80-074-10-002101 | 74 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 892-80-074-10-002101.pdf | |
| VK04325000J0G | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole | VK04325000J0G.pdf | |
| RT1206BRE07523KL | RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRE07523KL.pdf | |
| RG1608N-84R5-W-T5 | RES SMD 84.5OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608N-84R5-W-T5.pdf | |
| RT1210WRD07178RL | RES SMD 178 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD07178RL.pdf |