| Manufacturer Part Number: | 1N4741A P |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10130 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A P Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A P | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A P | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A P is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4741A P is new and unused, you can buy 1N4741A P Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A P.
| 1N4918A | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4918A.pdf | |
| 54F-786-014 | 1µF Feed Through Capacitor 50V 10A 10 mOhm Axial, Bushing | 54F-786-014.pdf | |
| CY8C24994-24LFXI | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | CY8C24994-24LFXI.pdf | |
| SSM2167-1RMZ-R7 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-MSOP | SSM2167-1RMZ-R7.pdf | |
| SY100S322JZ-TR | Buffer, Non-Inverting 9 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100S322JZ-TR.pdf | |
| MC74VHCT08AMG | AND Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74VHCT08AMG.pdf | |
| ESM44DRKH | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | ESM44DRKH.pdf | |
| CA3100F32A10PF80F0 | 54 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | CA3100F32A10PF80F0.pdf | |
| 6053252-1 | SMA Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Threaded Solder | 6053252-1.pdf | |
| PPPC281LFBN-RC | 28 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PPPC281LFBN-RC.pdf | |
| CRCW2010680RJNEFHP | RES SMD 680 OHM 5% 1W 2010 | CRCW2010680RJNEFHP.pdf | |
| MRS25000C1153FRP00 | RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C1153FRP00.pdf | |
| CMF55500K00BEEB | RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55500K00BEEB.pdf |