| Manufacturer Part Number: | 1N4740A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 42994 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4740A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4740A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4740A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4740A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4740A is new and unused, you can buy 1N4740A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4740A.
| 672D685F150CG4D | 6.8µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D685F150CG4D.pdf | |
| 357-044-524-201 | CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO | 357-044-524-201.pdf | |
| RCM36DREF | CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET | RCM36DREF.pdf | |
| NLX2G07AMUTCG | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-UDFN (1.45x1) | NLX2G07AMUTCG.pdf | |
| LM2575D2T-012G | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2575D2T-012G.pdf | |
| VE-2TK-CY | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-2TK-CY.pdf | |
| AMC22DRSN-S328 | CONN EDGECARD 44POS .100" | AMC22DRSN-S328.pdf | |
| TV07RW-13-8HD | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RW-13-8HD.pdf | |
| TV06RL-11-98JC | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RL-11-98JC.pdf | |
| D38999/26GG35BA | 79 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26GG35BA.pdf | |
| CN1341-000 | I/O CONN | CN1341-000.pdf | |
| A-TB500-TA23 | 23 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-TA23.pdf | |
| TC164-FR-07160KL | RES ARRAY 4 RES 160K OHM 1206 | TC164-FR-07160KL.pdf |