| Manufacturer Part Number: | 1N4740A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4740A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4740A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4740A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4740A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4740A G is new and unused, you can buy 1N4740A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4740A G.
| CKG45KX7R1E475M290JH | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm) | CKG45KX7R1E475M290JH.pdf | |
| ECW-H10623JVB | 0.062µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm) | ECW-H10623JVB.pdf | |
| GMC-8A | FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM | GMC-8A.pdf | |
| LT1004CS8-1.2#TRPBF | Shunt Voltage Reference IC ±0.3% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1004CS8-1.2#TRPBF.pdf | |
| MP4-1B-1B-1D-1D-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1B-1B-1D-1D-00.pdf | |
| RC0805FR-0756R2L | RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-0756R2L.pdf | |
| RP73PF1J36R5BTDF | RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/6W 0603 | RP73PF1J36R5BTDF.pdf | |
| FPG.1B.305.CYCD72 | CONN INLINE PLUG | FPG.1B.305.CYCD72.pdf | |
| GTC01G24-67S | GT 19C 19#12 SKT RECP LINE | GTC01G24-67S.pdf | |
| 67998-106HLF | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 67998-106HLF.pdf | |
| 66925-030LF | 60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 66925-030LF.pdf | |
| 2319485 | 50 Position Interface Module Terminal Blocks - Spring Connection To Rectangular, Male - KS Interface (2) 12-24 AWG | 2319485.pdf | |
| RC1218DK-0756R2L | RES SMD 56.2 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218DK-0756R2L.pdf | |
| YC162-FR-0775RL | RES ARRAY 2 RES 75 OHM 0606 | YC162-FR-0775RL.pdf |