| Manufacturer Part Number: | 1N4739A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4739A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4739A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4739A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4739A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4739A G is new and unused, you can buy 1N4739A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4739A G.
| PLS1C271MDO1TD | 270µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | PLS1C271MDO1TD.pdf | |
| UPW1A330MDD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A330MDD.pdf | |
| BFC2370EH223 | 0.022µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC2370EH223.pdf | |
| IUGF6-29986-1 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IUGF6-29986-1.pdf | |
| CWR-170-20-0000 | CONN CARDEDGE 20PIN GOLD W/O EAR | CWR-170-20-0000.pdf | |
| SIT8008BI-22-33E-27.000000E | OSC XO 3.3V 27MHZ OE | SIT8008BI-22-33E-27.000000E.pdf | |
| 7446822006 | 5.6mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR 160 mOhm | 7446822006.pdf | |
| ELC-10D122E | 1.2mH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 1.2 Ohm Radial | ELC-10D122E.pdf | |
| XC6VLX240T-3FF784C | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VLX240T-3FF784C.pdf | |
| RN73C2A6K04BTDF | RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A6K04BTDF.pdf | |
| TV07RK-11-19PB-P1AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RK-11-19PB-P1AD.pdf | |
| 1731100038 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | 1731100038.pdf | |
| OSTYK40305330 | 5 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK40305330.pdf | |
| RCP0505B110RGS3 | RES SMD 110 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505B110RGS3.pdf | |
| RN60C3321BRE6 | RES 3.32K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C3321BRE6.pdf |